O nás

Lesní mateřská škola Čtyřlístek vznikla v roce 2015 jako iniciativa učitelů a rodičů soukromé ZŠ Čtyřlístek v Mariánských Lázních, který je naší zakládající organizací. Město Mariánské Lázně v srdci Slavkovského lesa, geologického parku, lázeňských parků, vyhlídek, chráněných území je jako stvořené pro školku blízkou přírodě.


Školka je určena pro děti od 2,5-6 let s celkovou kapacitou 15 dětí. Pro naši činnost využíváme znalostí alternativních pedagogických směrů (lesní mateřské školy, Waldorfská a Montessori pedagogika), řídíme se konceptem Respektovat a být respektován. Důležitý je pro nás také ekologický rozměr . Pro správný rozvoj dětí upřednostňujeme hračky a vybavení z přírodních materiálů. Pěstujeme v dětech odpovědný postoj k přírodě, uplatňujeme enviromentální výchovu.Účastníme se celorepublikových akcí a dnů pro přírodu. Aktivně zapojujeme děti do péče o životní prostředí (třídění a sběr odpadků, spolupráce s CHKO Slavkovský les, spolupráce se zoology. Pečujeme také o vlastní permakulturní zahrádku, pěstujeme zeleninu a bylinky.

Našim hlavním zázemím je pozemek (bývalé zahrádky) na Zeyerově ulici o rozloze 2000 m2, kde stojí plátěná jurta, přístřešek, kompostovací toalety a stále vznikající permakulturní zahrada.

Kromě pobytu v přírodě se děti účastní různých návštěv a výletů – místní hospodáři, chráněná území, přírodní parky, prameny. Díky malé skupině dětí máme možnost budovat silná vztahová pouta . Děti si mohou vyzkoušet tradiční řemesla a u dětí podporujeme poznávání a rozvoj tradičních zvyků v přirozeném koloběhu přírody. Účastníme se kulturních programů, příležitostně navštěvujeme výstavy,divadlo a knihovnu.

Pedagogická činnost je zajišťována dvěma průvodci každý den . Ve školce mohou dále pracovat jako asistenti dobrovolníci (dlouhodobá spolupráce, zahraniční výměna, dlouhodobá praxe studentů).

ČLENSTVÍ

ŠKOLKA JE ZAPSANÁ V REJSTŘÍKU MŠMT - Přijímat můžeme pouze děti , které prošly povinným očkováním!!

ŠKOLKA JE ČLENEM ASOCIACE LESNÍCH MATEŘSKÝCH ŠKOL - www.lesnims.cz

ŠKOLKA JE V SÍTI PROJEKTU SYPO - www.sypo.cz - Spolupracuje s Krajským kabinetem Předškolní výchovy za Chebsko

ŠKOLKA JE ZAPSANÁ V SÍŤI MRKVIČKA - www.lipka.cz/mrkvicka - sít mateřských škol a prvního stupně se zájmem o ekologickou výchovu, kterou koordinuje sdružení Lipka od r 2004

ŠKOLNÉ

ŠKOLNÉ NA MĚSÍC - 2500 Kč /dítě

STRAVNÉ - celodenní 70 Kč/dítě (svačina, oběd, svačina, pitný režim)NAŠI PRŮVODCI

Koordinátorka a zakladatelka

pedagog

Mgr. Kateřina Filková

vedoucí pedagog a zakladatelka Lesní školky , Montessori kurzy, K.U. - předškolní a mimoškolní pedagogika - management školství, členka národního kabinetu Předškolní a primární výchovy , maminka tří dětí


Pedagog


Šárka Hladká


vystudovala předškolní pedagogiku SŠ, nadšená pro lesní pedagogiku, přírodu, cestování


Ředitelka ZŠ a LMŠ Čtyřlístek

Mgr. Lucie Straková

zakladatelka soukromé Základní školy v ML, lektorka jógy a tance a angličtiny, vedoucí letních i příměstských táborů, maminka čtyř dcer